Administrator strony Damian Grobelny

Koło łowieckie ,, Krzyżówka” w Bolesławcu wita wszystkich młodszych i tych starszych sympatyków myślistwa oraz przyrody.

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: ,,Czym jest myślistwo, a kim myśliwy?”

Teorii jest wiele.

Myślistwo to gospodarowanie zwierzyną. Poprawianie jej bytu i dążenie do zachowania jak najlepszych okazów osobniczych, a także walka z kłusownictwem. Za to między innymi odpowiedzialna jest osoba będąca myśliwym.

Myślistwo wielokrotnie pokazywane jest w mediach niczym bestialskie morderstwo zwierząt, a sami myśliwi jako oprawcy mieszkańców lasu. Jest to kompletnie nieuzasadnione.

Zastanówmy się nad kolejną kwestią: ,,Co by się stało gdyby nie było myśliwych?”

*Świat wykreowałby wtedy sytuację, w której to zbyt duża ilość zwierząt byłaby przyczyną katastrofalnych zniszczeń na polach uprawnych i w gospodarstwie leśnym. Brak zbóż lub mocne ich ograniczenie przyczyniłoby się do spadku produkcji, a także wzrostu cen mąki, a tym samym produktów z niej wykonanych czyli chociażby chleba.

        *Kolejnym argumentem przemawiającym za obecnością myśliwych jest prowadzona przez nich selekcja osobnicza. Niejednokrotnie naturalny jej rodzaj( naturalna śmiertelność ) jest niewystarczający i potrzebne jest wsparcie selekcji sztucznej (odstrzał). Kiedy się to zatem stosuje? Odstrzał wykonywany przez myśliwych dotyczy głównie zmniejszania ilości okazów chorych czyli tych co do których istnieje podejrzenie, iż swe negatywne geny mogą przekazać kolejnym pokoleniom.

W celu poparcia powyższych stwierdzeń przedstawiono poniżej kilka dowodów.

 

      Niniejsze zdjęcie kozła perukarza pochodzi ze strony internetowej:

   http://www.photoblog.pl/asmodeo/16219052/hubertus-expo-warszawa.html

 


   Ten twór kostny na głowie kozła powstał przez uszkodzenie jego jąder. Jest to defekt będący przyczyną trudności w pobieraniu pokarmu. 

 

  Przedstawiony obraz Gęsi Gęgawy pochodzi ze strony internetowej:

http://jerzygrzesiak.pl/lista8.html

 

Jedna samica Gęsi Gęgawy składa 3-12 jaj. Taka ilość w przypadku dużo większej liczebności samic może być przyczyną niszczenia upraw rolnych.

  

  Myśliwy zatem przerzedza populację zwierzyny niczym ogrodnik marchew lub jak sadownik, który usuwa chore okazy.  Funkcja tej postaci w dzisiejszych czasach jest opacznie rozumiana, a co za tym idzie myślistwo staje się wrogiem ludzi.

 

  W związku z powyższym jako  członkowie Polskiego Związku Łowieckiego, sympatycy przyrody oraz po części leśnicy pragniemy popularyzować myślistwo zwłaszcza w śród najmłodszych.

Dbajmy o las i jego mieszkańców! 

 

Koło Łowieckie ,,Krzyżówka” w Bolesławcu przygotuje dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów konkurs przyrodniczy, w którym do wygrania będą atrakcyjne nagrody. 

                                                                                                         Darz Bór